Budowa domu lub renowacja mieszkania często wiąże się z dylematem wykończenia ścian. Trudno zdecydować między tapetowaniem a malowaniem, oba rozwiązania mają swoje za i przeciw. Nie wiesz, co wybrać do salonu lub do sypialni? Przedstawiamy zalety i wady tapety oraz farby – sprawdź porównanie kosztów i właściwości.

Farba – prosto i ekonomicznie

Malowanie to bardzo popularna forma wykończenia ścian ze względu na niewysokie koszty. Nawet nowoczesne farby dobrej jakości można kupić w stosownej cenie, nie trzeba też koniecznie zamawiać fachowych usług – wiele osób samodzielnie maluje mieszkanie. Pokrycie ścian kolorem zajmuje niewiele czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności. Dodatkową zaletą jest to, że nową farbę można nałożyć bez potrzeby usuwania starej, dzięki czemu jest to rozwiązanie idealne dla kogoś, kto często zmienia wystrój domu.

Rzecz staje się nieco bardziej skomplikowana, kiedy mamy ściany nierówne, obdrapane i popękane. Malowanie niestety obnaża wszystkie te mankamenty i jeśli chcemy użyć farby, musimy wcześniej wyłożyć trochę pieniędzy na odremontowanie ścian. Poza tym farba jest dosyć podatna na zabrudzenia, kruszy się i łuszczy, wymaga więc regularnej konserwacji.

Do wyboru mamy farby akrylowe, lateksowe, ceramiczne, winylowe oraz antyalergiczne.

Tapety ścienne – trwałe wykończenie

Obecnie produkowane tapety to solidne materiały, odporne na plamy i uszkodzenia – wybierając wysokiej jakości tapetę, możemy mieć pewność, że posłuży nam przez wiele lat, zachowując pierwotną świeżość i schludny wygląd. Tapety można łatwo czyścić przy pomocy wody i detergentów, co pozwoli utrzymać je w dobrym stanie jeszcze dłużej.

Jest to jednak wykończenie kosztowne i czasochłonne. Sam materiał jest dość drogi, a tapetowanie może wymagać profesjonalnej pomocy. Trudność usuwania zależy od rodzaju tapety. Te podklejane flizeliną odchodzą od ściany bez trudu, ale materiały z włókna szklanego czasem zrywają tynk. Wtedy konieczny będzie remont ściany, który dodatkowo zwiększy wydatki.

Można kupić tapety papierowe, winylowe, flizelinowe i z włókna szklanego.

Tapety czy farba? Podsumowanie

Wybór wykończenia ściany zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz zasobów finansowych. Jeśli wolisz niskobudżetowe rozwiązania, malowanie powinno cię zadowolić. Farba sprawdzi się też w pomieszczeniach rzadko użytkowanych, na przykład w garderobie. Z kolei tapetowanie to opcja dla kogoś, kto ceni sobie długotrwały efekt i nie chce troszczyć się o nieustanne odnawianie ścian. Tapetę można przykleić w salonie lub w pokoju dziecka – wszędzie tam, gdzie istnieje większe ryzyko zabrudzenia i zniszczenia.