Szkło jest materiałem, który ma wiele zalet – elegancki połysk, przyjemną w dotyku gładkość i nadaje się do długoletniego użytkowania. To surowiec przyjemny środowisku naturalnemu – podczas recyklingu przetwarza się go w 100%. Szkło nie wpływa negatywnie na smak tego, co się w nim podaje. W dodatku zawsze świetnie prezentuje się na naszych stołach. Sprawdź, jakie szklane naczynia mogą uzupełnić wyposażenie Twojej kuchni.

Szklanki

Szklanki są jednymi z podstawowych wyrobów ze szkła. Używa się ich niemal w każdym domu. Często pije się w nich wodę, soki, koktajle albo mrożoną herbatę. Jeśli szklanki mają uszko, doskonale nadają się do podawania kawy, czekolady i innych ciepłych napojów. Warto wyposażyć swoją kuchnię w całe komplety, by w razie wizyty gości móc ustawić na stole jednakowo wyglądające naczynia. Będzie to miało szczególnie duże znaczenie, gdy postanowisz zorganizować odświętną kolację, przyjęcie dla znajomych albo rodzinną uroczystość. Takie okazje wymagają odpowiedniej oprawy i zadbania o szczegóły. Naczynia pochodzące z jednego kompletu będą prezentować się znacznie lepiej niż te pochodzące z różnych zestawów.

Z myślą o domówkach warto wybrać też efektowne szklanki na drinki. Niektóre z koktajli serwuje się w specjalnie przeznaczonym do tego celu szkle, inne można podawać w bardziej uniwersalnych naczyniach. Szklanki do drinków – w różnych kształtach i pojemnościach – znajdziesz na https://agusto.pl/381-szklanki-do-drinkow-wody-soku. Na stronie dostępne są też naczynia do wody i soku. Można wybierać spośród modeli o gładkich, klasycznych ściankach lub o bardziej urozmaiconym wyglądzie, na przykład zdobionych żłobieniami albo tropikalnym wzorem.

Dzbanki do napojów

Oprócz szklanek dobrze jest posiadać w swojej kuchni naczynia do podawania napojów. Mogą to być różnego rodzaju dzbanki na wodę i soki oraz te przeznaczone do gorącej kawy czy herbaty. W takich naczyniach można przygotować i przechowywać orzeźwiające lemoniady z miętą i kawałkami cytrusów, a także wiele innych napojów, które swoim wyglądem zachęcają do napełnienia sobie szklanki. Najbardziej praktyczne są modele z uszkiem i dzióbkiem ułatwiającym nalewanie. Z kolei najbardziej szykownie i wyrafinowanie prezentują się smukłe karafki na wodę czy wino.

Kieliszki do wina

W domowym barku mieszczącym szklanki na drinki nie powinno też zabraknąć kieliszków do wina. Wszyscy smakosze tego trunku wiedzą, że wymaga on odpowiedniego podania. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne kieliszki. Naczynia przeznaczone do wina białego są wyższe i smuklejsze, a te do wina czerwonego mają bardziej pękatą czaszę.

Miski, półmiski i talerze

Szkło jest tworzywem wyjątkowo uniwersalnym, dlatego naczynia z niego wykonane pasują na każdą okazję. Wyglądają też ładnie w połączeniu z pozostałymi elementami zastawy stołowej, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały one wyprodukowane. Szklane talerze, półmiski, miseczki i salaterki świetnie eksponują wygląd podawanych potraw i przekąsek. Co ważne, ich gładką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Większość szklanych naczyń można myć w zmywarce, co jest dużą zaletą, szczególnie gdy po przyjęciu mamy duży stos naczyń do umycia.

Butelki i słoiki

Kompletując szkło gastronomiczne do swojej kuchni, warto pamiętać też o kupieniu słoików i butelek. Przydadzą się one do przechowywania przetworów albo własnoręcznie przygotowanych nalewek i soków. Jeżeli zdecydujesz się na naczynia o bardziej ozdobnym wyglądzie, możesz też podawać w nich najróżniejsze desery. W słoiczkach doskonale prezentują się wszelkie słodkości z owocami, na przykład owsianki albo lody.

Standardowe naczynia ze szkła, w które możesz wyposażyć swoją kuchnię, to szklanki do drinków, soku i wody, kieliszki do wina, dzbanki i karafki, miski, półmiski i talerze. Warto też zaopatrzyć się w dekoracyjne szklane butelki i praktyczne słoiki na przetwory i desery. Szkło jest ponadczasowym materiałem, który nigdy nie wychodzi z mody, dlatego kupno naczyń z niego wykonanych zawsze okaże się dobrym pomysłem.