Boże Narodzenie za pasem, a ty nadal nie czujesz świątecznej atmosfery? A może organizujesz kolację wigilijną u siebie i chcesz uczynić ten wieczór wyjątkowym? Nawet drobna zmiana wystroju sprawi, że zapomnisz o rutynie i święta zagoszczą w twoim domu. Nie masz pomysłu na dekorację? Nic nie szkodzi – poniżej przedstawiam kilka inspiracji na Boże Narodzenie w dobrym guście.

Szczegół robi różnicę

Nie musisz obwieszać każdego kąta lampkami czy mnożyć mikołajów i reniferów ponad potrzebę. Wystarczy skupić się na strategicznych punktach. Wianek bożonarodzeniowy na drzwiach wejściowych lub gałązka jemioły nad gankiem, stroik ze świeczką na stole, choinkowy łańcuch na balustradzie schodów. Kluczem jest kreatywność – zastanów się, gdzie możesz sprytnie przemycić świąteczne ozdoby.

Hand-made zawsze się sprawdzi

Być może ręcznie robione dekoracje przywołują twoje nie najlepsze wspomnienia ze szkolnej plastyki, ale warto dać im drugą szansę. Łączą w sobie urok i oryginalność, oczywiście jeśli są dobrze wykonane. Wcale nie musisz jednak mieć wyjątkowych zdolności manualnych, by samodzielnie wykonać takie ozdoby. W Internecie znajdziesz mnóstwo prostych instrukcji, jak krok po kroku wyczarować świąteczne cudeńka z łatwo dostępnych materiałów.

Gwóźdź programu, czyli choinka

Po choince poznasz gospodarza – każdy ubiera ją inaczej, więc zrób to wedle uznania. Dobrze wyglądają drzewka przystrojone minimalistycznie, w dwóch-trzech kolorach, z równomiernie rozwieszonymi ozdobami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by puścić wodze fantazji. W sklepach można znaleźć najróżniejsze bombki, zawieszki, łańcuchy, lampki… Choinkowe drobiazgi robi się ze szkła, drewna, metalu, a nawet z tkaniny. Nie zapomnij o wisience na torcie – umieść na czubku drzewka gwiazdę, szpic lub inną ozdobę, która dopełni całej kompozycji.

Kolorystyka – nie tylko czerwień i zieleń

Chociaż święta kojarzą nam się przeważnie z tymi dwoma barwami, nie warto się ograniczać. Eksperymentuj z ciekawymi zestawieniami, kontrastami, kolorami matowymi i połyskującymi. Postaw na intuicję – w jakich odcieniach widzisz święta? Może w tonacji zimowej: chłodny granat, śliwkowy fiolet, pruski błękit. Boże Narodzenie przywodzi ci na myśl światło i ciepło? Spróbuj złotych lub srebrnych akcentów. Zaangażuj też inne zmysły, smak i węch: pachnący cynamonem brąz, kremowy beż. Jest wiele sposobów, by wprowadzić świąteczny nastrój w domu – zrób to po swojemu!