Chociaż ostatnie trendy zdominował surowy styl skandynawski, nadal nie brakuje miłośników orientalnego klimatu. To aranżacja wnętrza z fantazją – propozycja dla osób, które cenią sobie oryginalne ozdoby i ciepłe barwy. Zobacz, jak stworzyć egzotyczny nastrój w swoim mieszkaniu inspirowany indyjskimi pałacami.

Znajdź równowagę

Styl indyjski to absolutne przeciwieństwo stylu skandynawskiego. Zwykle kojarzy nam się z eksplozją czerwieni, złota i oranżu, przepychem w dekoracjach i wymyślnym wzornictwem. Brzmi tandetnie? Nie musisz zamieniać swojego domu w scenografię dla filmu Bollywood. Możesz zainspirować się orientem, wprowadzając do mieszkania wybrane elementy, na przykład tylko kolorystykę, wschodnie motywy zdobnicze albo meble w stylu indyjskim. Jeśli urządzisz wnętrze z wyczuciem, nie musisz obawiać się kiczu, uzyskasz za to ciekawy, egzotyczny klimat.

Styl indyjski – kolorystyka

Cała sztuka polega na umiejętnym łączeniu barw. Kolory w stylu indyjskim są bardzo wyraziste, dlatego łatwo z nimi przesadzić. Gorące odcienie czerwieni, oranżu i amarantu przeplataj z nasyconym granatem, indygo i głęboką zielenią. Oszczędnie stosowane akcenty złota i turkusu dopełnią kompozycji. Pamiętaj, by zachować umiar i smak, nie stosować wszystkich odcieni naraz. Jaskrawe tony równoważ ciemniejszymi, ale ostrożnie z kontrastami – nie powinno być ich za dużo.

Orientalne meble i dodatki

Wschodnie zdobnictwo należy chyba do najbardziej efektownych na świecie. Kunsztowne ornamenty roślinne i artystyczne mandale uwiodą każdy gust – nie wahaj się skorzystać z bogactwa indyjskiego stylu.

Meble indyjskie, zwane też kolonialnymi, są wymyślne i eleganckie zarazem. Szlachetne odcienie naturalnego drewna bez problemu dopasujesz do wystroju swojego mieszkania. Egzotyczne motywy dekoracyjne dodają niezwykłego charakteru przedmiotom użytkowym – inkrustowane komody, regały i kufry wniosą namiastkę wschodniego ducha do twojego domu.

Jeszcze większą dowolność masz w wyborze dodatków. Fantazyjne dywany i tradycyjne kilimy to prawdziwe dzieła indyjskiego tkactwa, ale równie dobrze prezentują się poduszki z frędzlami, wzorzyste narzuty na meble i haftowane zasłony. Styl indyjski to jednak nie tylko tkaniny. Amatorzy wszelkiego rodzaju bibelotów i drobiazgów mogą urozmaicić wystrój ręcznie robionymi figurkami, rzeźbionymi świecznikami i lampionami, malowanymi szkatułkami czy puzderkami w różnych kształtach i rozmiarach.

 

Użyj wyobraźni, stwórz w swoim mieszkaniu niepowtarzalny klimat. Możesz bez przeszkód łączyć orientalne inspiracje z nowoczesnym stylem i cieszyć się namiastką wschodniej egzotyki w dobrym guście.