Gdy w ściany naszych czterech kątów należy wprawić okna, staje się przed wyborem! Czy wstawić okna drewniane, czy też plastikowe, a może aluminiowe? Oto krótki przegląd trzech podstawowych rodzajów okien:

Okna – zamykane otwory w ścianie

Okna to nic innego jak zamykane otwory w ścianie. Przez ich otwarcie możemy komunikować wnętrze z zewnętrzem za pomocą światła czy dźwięków, a także przewietrzać pomieszczenie. Przez ich zamknięcie możemy chronić pomieszczenie pod względem termicznym a także zapewniać mu bezpieczeństwo. Składają się one z ościeżnicy i skrzydła. Ościeżnica stanowi element nieruchomy okna wmurowany w ścianę. Skrzydło z kolei stanowi element ruchomy okna zbudowany z ramy i szyby. O ile szybę wykonuje się po prostu ze szkła, o tyle ramę z różnych materiałów, głównie drewna, plastiku lub aluminium. Właściwe okna odznaczają się przede wszystkim optymalnymi szczelnością i rozszczelnieniem. Efektem tego wybór między drewnem, plastikiem a aluminium uchodzi za wybór bardziej stylizacyjny, niż techniczny. Otóż jakiekolwiek okno jeśli zostanie wykonane porządnie, to porządnie spełnia swoją funkcję.

Okna drewniane – szlachetność

Okna drewniane stanowią szyby oprawione w drewniane ramy. Uchodzą one za najbardziej szlachetny typ okien. Cieszyły się popularnością przez stulecia, aczkolwiek obecnie ciągnie się za nimi niezbyt dobra reputacja spowodowana tym, iż za czasów komunizmu okna te wyrabiano niechlujnie, co nie odzwierciedla ich prawdziwych cech. Słyną ze sporej wytrzymałości. Niestety należy o nie dbać co jakiś czas malując i lakierując. Okna drewniane stylizacyjnie pasują perfekcyjnie do starszych obiektów. Tak więc warto je wprawiać w ściany kamienic oraz starych domków.

Okna plastikowe/PCV – pragmatyczność

Okna plastikowe stanowią szyby oprawione w plastikowe [polichlorkowo-winylowe] ramy. Uchodzą one za najbardziej pragmatyczny typ okien. Popularność zaczęły zyskiwać pod koniec dwudziestego stulecia. Cieszą się wytrzymałością. Dodatkowo nie trzeba o nie specjalnie dbać. Okna plastikowe stylizacyjnie pasują perfekcyjnie do nowszych obiektów. Tak więc warto je wprawiać w ściany bloków oraz nowych domków.

Okna aluminiowe – nowoczesność

Okna aluminiowe stanowią szyby oprawione w aluminiowe ramy. Uchodzą ono za najbardziej nowoczesny typ okien. Popularność zaczęły zyskiwać w dwudziestym pierwszym stuleciu. Odznaczają się niepowtarzalną sterylnością. Szyby i ramy stanowią w tym wypadku jedność. Okna aluminiowe stylizacyjne pasują perfekcyjnie do najnowszych obiektów. Tak więc warto je wprawiać w ściany biurowców oraz galeriowców.

Znajdź odpowiednie dla siebie okna na: http://anexokna.pl/okna/.