Mała łazienka jest jednym z największych problemów, na jakie narzekają właściciele niewielkich mieszkań w blokach i w nowych apartamentowcach, ponieważ czasami i w naprawdę sporych mieszkaniach bardzo mocno oszczędza się na przestrzeni łazienki. Na szczęście z tym problemem można sobie radzić stosując się do szeregu zasad mówiących na m o tym, co w takich łazienkach należy robić i czego zdecydowanie robić nie wolno.

bathroom-1228427_960_720

Najważniejszą kwestią jest to, czego robić nie wolno. Mała łazienka może bardzo łatwo stać się jeszcze mniejsza, a wręcz klaustrofobiczna, jeśli nastawiamy w niej bardzo dużo bibelotów i na przykład zamiast chowania przyborów do szafek, będziemy je eksponowali. Ta zasada dotyczy także szafek z przeszkleniem. Nie powinno ich być, jeśli przeszklenie nie oznacza lustra, ponieważ widok wielu małych rzeczy w małej łazience, nawet jeśli nie są one na kursie kolizyjnym z nami i nie zabierają dodatkowej przestrzeni, będą nam zamącały odbiór przestrzeni.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kolory. Zabronione są ciemne i bardzo jaskrawe barwy, koniecznie wskazane są jasne i pastelowe kolory. Im jaśniejsza łazienka, tym więcej przestrzeni poczujemy. Im ciemniejsza, tym bliżej będą jej ściany. Trzeba jedynie uważać na pułapkę połyskujących powierzchni. Znacznie lepiej w małych łazienkach spisują się na przykład matowe płytki od lśniących, ponieważ refleksy powodują powstanie wrażenia zbliżania się do nas ścian, a powierzchnia matowa, nawet jeśli nie chce się od nas oddalać, da nam realny obraz.

bathroom-1336167_960_720

Warto pomyśleć ponadto o mądrym chowaniu niektórych rzeczy. Symbolem tego mogą być szafki łazienkowe schowane za lustrem przy umywalce oraz kolejne szafki schowane pod umywalką. W ten sposób elementy absolutnie niezbędne w każdej łazience trafiają w miejsca, które w przeciwnym razie może nie byłyby zmarnowane, ale nie będą stały puste.

bathroom-1622403_960_720 wc-1284608_960_720

Na koniec warto się zastanowić, czy wszystko, co w danej chwili jest w łazience, musi tam być. Coraz częściej usuwa się z łazienek chociażby pralki. Im mniejsza przestrzeń, tym trzeba się na tym głębiej pochylić.