Moda na szkło zdaje się nie przemijać. Pod każdą postacią jest wyznacznikiem luksusu i nowoczesności. Architekci od lat stawiają na przeszklone przestrzenie, jako formę integracji domu z naturalnym otoczeniem. Duże okna wyglądają interesująco i zbliżają do przyrody. Szklana ściana w budynku budzi jednak w mieszkańcach różne obawy. Co zatem przemawia na korzyść takiego rozwiązania?

Dobry wygląd to podstawa

Duże okna lub też przeszklone ściany to rozwiązanie, które przede wszystkim wpuszcza do pomieszczenia dużo światła słonecznego. Dom dostaje odpowiednie doświetlenie, a salon w połączeniu z zielonymi widokami za oknem prezentuje się bardzo zachęcająco. Aby zintegrować pomieszczenie, z tym co na zewnątrz, trzeba zapewnić płynne przejście. Wybierając przeszkloną ścianę warto zwrócić szczególną uwagę na dobór podłogi – należy stworzyć wrażenie naturalnego, niewidocznego przejścia z salonu do tarasu lub obszaru przed domem. Jeśli w tym celu zdecydujemy się na deski, wówczas ułożenie w salonie powinno stanowić przedłużenie tarasu. Należy kłaść je linii prostej, jednym ciągiem.

Kontakt z naturą

Na koniec najważniejsza rzecz – kontakt z naturą. Duże okna są najczęściej wybierane przez miłośników przyrody. To prosty sposób, by stworzyć otwarty salon, z którego w każdej chwili będzie można wyjść do pięknego ogródka. To również rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Jeżeli pociecha lubi bawić się w ogrodzie, duże okna pozwolą mamie obserwować poczynania dziecka, będąc w środku. Na korzyść przeszklonych ścian przemawia również łatwość ich czyszczenia.  Jeśli dodatkowo cenimy sobie zieleń pod postacią roślin, warto przy otwartych rozwiązaniach zainwestować w kwiaty doniczkowe, które wypełnią salon i będą dopełnieniem dla płynnego przejścia.

Minus dużych okien

A jakie są wady dużych okien? Należy poprosić o pomoc specjalistę, który doradzi zaprojektuje wygląd ściany. Na własną rękę ciężko będzie zrobić to w sposób odpowiedni. Pamiętajmy, że okna wypuszczają też dużo ciepła na zewnątrz, więc fajnym rozwiązaniem będzie kominek w salonie. Inną kwestią jest transparentność, która w pewnym stopniu pozbawia nas prywatności i wystawia na ocenę innych. Jeśli marzy nam się taka ściana w sypialni, wówczas dobrze mieć zabudowany ogródek, który da nam troszkę intymności. Również istotny jest fakt, że duże szklane okna najlepiej współgrają z minimalizmem i chłodnymi wnętrzami. Takie rozwiązanie idealnie komponuje się też z wystrojem wnętrza w stylu skandynawskim. Jeśli marzy się nam przytulne, kolorowe miejsc, wówczas duże okna nie sprawdzą się najlepiej.