Kuchnia otwarta na salon to w ostatnich latach bardzo modny sposób aranżacji wnętrza. Zanim się jednak na niego zdecydujesz, przekonaj się, czy to na pewno wariant odpowiedni dla ciebie. Takie rozwiązanie, jak każde inne, ma swoje wady i zalety. Stawką jest komfort domowników przez wszystkie przyszłe lata mieszkania, dlatego tak ważne jest, by dokonać przemyślanego wyboru.

Powiew nowoczesności

Połączenie kuchni z salonem dodaje mieszkaniu nowoczesnego szyku. Rzeczywiście, taki układ może prezentować się bardzo ciekawie, zwłaszcza jeśli zadba się przy tym o kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze – proporcje. Każdy wedle uznania dostosowuje wielkość aneksu kuchennego do salonu, ustala, gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie.  Po drugie – harmonia. Oczywiście inną podłogę położymy w kuchni, inną  w pokoju dziennym, to samo tyczy się ścian i umeblowania, ale nie należy zapominać, że to wciąż jedno pomieszczenie. Dwie części powinny więc ze sobą współgrać. Poniżej przedstawiam kilka przykładów takich kompozycji:

salon z kuchnią salon z kuchnią    kuchnia i salon salon z kuchnią

Pole do popisu

Istnieje naprawdę mnóstwo możliwości urządzenia kompleksu kuchenno-dziennego i co bardziej kreatywne osoby mogą wykazać się tutaj dużą pomysłowością. Do najciekawszych propozycji należą: barek zamiast ściany działowej, kolumny albo kominek na styku dwóch części pomieszczenia. W niektórych mieszkaniach widuje się też kuchnię na platformie czy pod antresolą. Poszukaj innych opcji w Internecie, poradź się architekta – na pewno znajdziesz coś, co przykuje twoją uwagę.

Dwa w jednym

Powodem, dla którego najczęściej wybieramy ten sposób aranżacji wnętrza, jest jego rzekoma funkcjonalność. Dzięki niemu możemy urządzić jadalnię w salonie, co stanowi spore ułatwienie w podawaniu posiłków – nie trzeba raz po raz chodzić od jednego pomieszczenia do drugiego. Kuchnia przy salonie pozwala też jednocześnie gotować i oglądać telewizję lub przyjmować gości.

Okazuje się jednak, że ma to też swoje złe strony. Przy większej liczbie lokatorów często zdarza się, że krzątanina w kuchni przeszkadza wypoczywać w pokoju dziennym. Ponadto z aneksu kuchennego roznosi się brud, co skutkuje większym bałaganem w salonie. Lepiej wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, nim postanowimy tak rozplanować swoje mieszkanie.