Zasłony i firanki to wciąż najpopularniejszy sposób na aranżację okienną – sprawdzą się w każdym domu i mieszkaniu. Odpowiednie tekstylia jednak wcale nie tak łatwo dobrać. Trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów: kolor, wzór, teksturę, materiał, rozmiar, jakość, cenę… Nic dziwnego, że dla wielu z nas to nie lada dylemat. Podpowiadamy, jak wybrać zasłony i firanki do swojego mieszkania.

Ciężka kotara czy zwiewna firanka?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, jaką funkcję mają spełniać tekstylia okienne. Jeśli zależy nam na zaciemnieniu wnętrza, naturalnym wyborem będą grubsze zasłony z nieprześwitującego materiału. Z kolei do pokoju, w którym chcemy tylko udekorować okno lub lekko je przysłonić, nadadzą się ażurowe firanki z delikatnej tkaniny. Istotna jest też optyka pomieszczenia. Lekkie tekstylia dają wrażenie przestrzeni, podczas gdy cięższe ją ograniczają. Spróbuj dobrać je w taki sposób, by uzyskać równowagę.

Wystrój wnętrza

Zasłony i firanki są elementem dekoracji, dlatego trzeba wkomponować je w styl pokoju. Oferta rozmaitych kolorów, deseni i tekstur jest tak bogata, że na pewno bez trudu dobierzesz coś do swojego mieszkania. Nowoczesne, surowe wnętrza wymagają stonowanych, jednolitych barw. W pomieszczeniach urządzonych bardziej frywolnie sprawdzą się wzorzyste draperie. Wiele zależy też od tego, czy kupujemy zasłony do sypialni, czy firanki do kuchni.

Zasłony i firanki – rodzaje materiałów

Zasłony mogą być wykonane z żakardu (mocny i gruby, o zawiłym splocie), aksamitu, sztruksu, pluszu (wykwintne i eleganckie, przepuszczają mało światła), tafty (ciężka, sztywna i połyskująca), satyny (z jednej strony matowa, z drugiej połyskująca), perkalu (lekki, dość przepuszczalny) i nie tylko.

Firanki szyje się między innymi z organtyny (błyszcząca i przejrzysta), woalu (lejąca i miękka, mniej przejrzysta), tiulu (delikatny, ażurowy), a także z żakardu, tafty i satyny (lżejsze niż te do zasłon).

Tkaniny występują w różnych wzorach, wśród których można wymienić rozmaite hafty, plisy, flokowania, kreszowania. Poza tym zasłony i firanki dekoruje się ozdobnymi taśmami, kokardami, koronkami, lambrekinami czy chwostami.

Jak wymierzyć zasłony i firanki?

Wybór tekstyliów okiennych wymaga przede wszystkim dokładnych pomiarów. Można kupić zasłony i firanki długie do parapetu, sięgające tuż poniżej parapetu albo aż do podłogi. Długość mierzymy od miejsca zamocowania żabek lub haczyków na karniszu. Szerokość powinna być dobrana tak, aby tkanina mogła się falować, a więc 2-2,5 razy większa od szerokości okna.

Wybierając zasłony i firanki, warto zapytać o radę sprzedawcę. W sklepach pracują profesjonaliści, którzy znają się na właściwościach materiałów i technicznych aspektach doboru tekstyliów. Możesz też pobrać darmowe próbki tkanin i zobaczyć, jak pasują do twojego mieszkania.