Mruczki mają drapanie zapisane w genach – to fakt! Nasze kociaki drapią już od najmłodszych lat, bardzo często obierając przy tym za cel wyposażenie domu. I choć nie oduczymy kotów drapania, możemy temu skutecznie przeciwdziałać właśnie poprzez inwestycję w wysokiej jakości drapak. Odpowiednio dopasowany drapak ochroni twoje wyposażenie przed zniszczeniem, a ty zapewnisz mruczkowi idealne miejsce do zabawy i odpoczynku. Pojawia się jednak pytanie… Jak wybrać drapak dla kota i o czym pamiętać?

Dlaczego koty drapią?

Drapanie to całkowicie naturalne zachowanie kotów. Niemniej właściciele kociaków doskonale zdają sobie sprawę, jak niekiedy uciążliwe potrafi być…  Koty drapiąc, pozbywają się martwych części pazurków, znaczą swoje terytorium i ćwiczą. Tak właśnie! Mruczki wkładają w drapanie bardzo dużo siły, a to zaś pomaga im pozostać w dobrej kondycji. Stąd też kładziemy nacisk na inwestycję w wysokiej jakości drapak dla kota. Jest to bowiem jeden z podstawowych elementów kociej wyprawki, którego po prostu nie może zabraknąć u właścicieli kociaków. Odpowiednio dobrany drapak uchroni twoje meble przed możliwymi zniszczeniami, a twój kociak będzie zachwycony! Niestety na rynku znajdziemy całe multum lepszych, bądź gorszych rozwiązań, a to nie ułatwia podjęcia decyzji… Czym się kierować przy wyborze drapaka?

Drapaki dla kotów – rodzaje

Decydując się na adopcję kociaka, warto wcześniej pomyśleć o skompletowaniu wyprawki. Na rynku znajdziecie różnorakie rozwiązania, w tym właśnie drapaki pionowe, drapaki poziome, a także modele stojące czy wiszące. Przy wyborze konkretnego drapaka warto wziąć pod uwagę charakter kota oraz jego wielkość. U dachowców może sprawdzić się inne rozwiązanie aniżeli u Maine Coona. Jeżeli twój mruczek zdecydowanie woli leżeć na dywanie, tym samym chętnie go drapie – poziomy drapak będzie najlepszym wyborem. Dla kociaków, które zwykle wybierają za cel fotel czy ścianę przyda się nieco większy drapak z kilkoma poziomami i dodatkowymi elementami.

Tutaj – https://cotec.pet/pl/ – możesz znaleźć wykonane z wysokogatunkowych materiałów drapaki dla kotów i wiele innych akcesoriów, które zachwycą nawet najbardziej wymagające mruczki.

A skoro już mowa o kilkupoziomowych drapakach dla kotów… nie możemy pominąć rozmiaru wybranego modelu. Źle dopasowany drapak nie będzie służył twojemu kotu, co więcej – mruczek nie będzie chciał z niego korzystać, a problem podrapanych mebli nie zniknie. Warto bowiem wziąć to pod uwagę! Należy dopasować rozmiar drapaka do naszych możliwości. Jeśli masz małe mieszkanko, kilkupoziomowy drapak dla kota z mięciutkim legowiskiem i hamakiem zaburzy aranżację i zabierze całą wolną przestrzeń.

Materiał wykonania

Materiał wykonania wybranego drapaka dla kota ma ogromne znaczenie. Co rusz na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania, które kuszą nie tylko ceną, lecz także wyglądem. Niestety jakość wykonania bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Drapaki powinny być wykonane z wysokogatunkowych materiałów, które są odporne na zniszczenia, a czyszczenie ich nie sprawi większych trudności. Zwróćcie również szczególną uwagę na elementy drewniane oraz okładzinę sizalową. Niskiej jakości drapaki szybko utracą swoją żywotność i nie spełnią swych podstawowych funkcji.

Wybierając nową zabawkę dla kociaka, warto postawić na drapak o solidnej i stosunkowo ciężkiej podstawie. Dlaczego o tym wspominamy? Dobry drapak to drapak, który zapewni kociakom 100% bezpieczeństwo. Nie powinien się ruszać czy przesuwać. W innym razie istnieje spore prawdopodobieństwo, iż twój kot przestanie z niego korzystać, a w najgorszym wypadku wyrządzi sobie krzywdę. Co więcej, powinien zostać umieszczony w odpowiednim miejscu. Jeżeli postawisz drapak w ciemnym pokoju, osiągniesz efekt daleki od zamierzonego. Koty uwielbiają obserwować z góry otoczenie… Ustaw go blisko okna w salonie lub sypialni i nie martw się o nic więcej.

Pamiętaj, że drapak powinien zostać dopasowany do potrzeb kociaka i jego charakteru, tym samym powinien kojarzyć mu się z czymś przyjemnym. Niekiedy jednak kociaki potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowej zabawki. Wówczas możesz wykorzystać kocimiętkę lub ulubiony smakołyk i zachęcić kota do wspólnej zabawy.