Nowojorski styl mieszkań kojarzy się z przepychem i nadmiarem, co wielu osobom jednoznacznie kojarzy się z brakiem gustu. Okazuje się jednak, że odpowiednio zaaranżowane wnętrze potrafi zachwycić nawet najbardziej nieprzekonanych. Jak wykorzystać inspiracje z zachodu podczas metamorfozy mieszkania?

Charakterystyka nowojorskich mieszkań

Styl nowojorskich mieszkań wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością wykorzystanych materiałów, mebli, dywanów czy dekoracji. Kanapy, sofy, szezlongi mają przyjazne, opływowe kształty, które mimo swojej prostoty wyróżniają się eleganckim obiciem wykonanym z weluru czy aksamitu. Często spotykane są pikowania czy wykorzystanie błyszczących nitów. W mieszkaniach urządzonych w nowojorskim stylu obserwujemy również dominującą symetrię – zarówno w rozmieszczeniu mebli, jak i ułożeniu obrazów czy ozdób. Na kanapach, sofach i fotelach nie może zabraknąć również licznych poduszek o rozmaitych wzorach i fakturach. Charakterystyczne są również ciężkie grube zasłony opadające aż do ziemi. Nowojorskie wnętrza mają być przytulne, ale jednocześnie zachowywać klasę i elegancję.  

Zasada 70/20/10

Oglądając aranżacje wnętrz w stylu nowojorskim, łatwo możemy dostrzec, że dominuje w nich stonowana i jednocześnie zróżnicowana kolorystyka. Podczas projektowania przestrzeni w konkretnym pomieszczeniu warto wykorzystać zasadę 70/20/10, która mówi, że 70% kolorystyki wnętrza powinien stanowić kolor dominujący, a 20% uzupełniający. 10% to natomiast kolor kontrastowy, który doda charakteru całości. Najczęściej wykorzystywanymi kolorami są odcienie szarości, beżu czy granatu. Kolorowym dodatkiem mogą być elementy ognistoczerwone, pomarańczowe, czy intensywnie żółte. Warto być odważnym i nie bać się sięgać po mniej standardowe barwy. Często dodawana jest również sztukateria, która pozwala nadać wnętrzu elegancji, nawet gdy meble pozostają w  bardziej nonszalanckim stylu.   

Dostęp do światła

W nowojorskim mieszkaniu nigdy nie jest ciemno. Duże okna, przez które wpada światło, są ważnym elementem amerykańskich wnętrz. Zadbajmy o to, by nie zasłaniać okien meblami czy dodatkami. W pomieszczeniach ustawmy lampy stojące czy lampki nocne, tak aby mogły w przyjazny sposób rozświetlać przestrzeń. Świetnie sprawdzą się również dodatek w postaci podwieszanego sufitu z oświetleniem LED-owym. Postarajmy się rozmieścić punkty świetlne w taki sposób, aby łatwo było je ustawić w zależności od pogody czy pory dnia. Warto wykorzystać lampy do przemycenia kontrastującego koloru, który stanowi wspomniane 10% kolorystyki wnętrza.

Nawet jeśli nie planujemy całkowitej metamorfozy naszego mieszkania, elementy stylu nowojorskiego możemy łatwo przemycić chociażby w kilku pomieszczeniach. Z pewnością warto pochylić się nad zasadą 70/20/10, która korzystnie zadziała w wielu wnętrzach. Jeśli preferujemy bardziej minimalistyczny styl, pomieszczenia urządzone w nowojorskim stylu warto potraktować jako inspirację, z której wyciągniemy pojedyncze smaczki.