Mieszkasz w bloku i zastanawiasz się jak zaaranżować i umeblować swoją łazienkę? A może nie masz pomysłu jak wykorzystać małą przestrzeń łazienki? Podpowiadamy na co się zdecydować i w jaki sposób optycznie powiększyć łazienkę.

Prysznic z kabiną czy wanna ?

Wanna czy prysznic? To dylemat pojawiający się podczas remontów małych łazienek. Wybierając kabinę prysznicową zaoszczędzamy miejsca i przestrzeni. Szklane drzwi od kabiny optycznie powiększają łazienkę.

W małych łazienkach zdecydowanie lepszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Rozmiary kabin zaczynają się od 80cmx80cm. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest jednak 90cmx90cm, ponieważ umożliwia ona swobodne ruchy pod prysznicem. Dobrze jest również zdecydować się na kabiny ze ściętym narożnikiem, w których jest więcej miejsca niż w tych okrągłych.

Istotne jest, aby ścianki kabiny oraz drzwi były przezroczyste, gdyż doda to łazience przestrzeni.

Jeśli jednak bardzo chcemy mieć w łazience wannę, warto wybrać taką, która jest asymetryczna. Taki kształt wanny pozwoli zaoszczędzić nam miejsca w łazience dając przy tym taką samą wygodę co klasyczna wanna.

Kabiny prysznicowe najczęściej montowane są w narożniku. Jeśli w łazience posiadamy wnękę dobrze jest wykorzystać ją do zamontowania w niej kabiny.

Jeśli chodzi o brodzik, to jego rozmiary zaczynają się już od 70 cm x 70 cm. Możemy wybrać wyższe lub  niższe. Niektóre brodziki mają specjalne miejsce do siedzenia, więc osoby starsze również mogą bez obaw korzystać z kabiny prysznicowej.

Jaka umywalka?

Przy wyborze umywalki mając małą łazienkę nasuwa się na myśl mała umywalka. Nic bardziej mylnego! Tego typu umywalki sprawdzą się do osobnej toalety. Minimalna szerokość umywalki nie powinna być mniejsza niż 45cm.

Aby zaoszczędzić nieco miejsca na dodatkowe przedmioty można zdecydować się na umywalkę na blacie szafki. Zyskamy wtedy sporo miejsca na rzeczy, których używamy na co dzień typu: szczoteczka, pasta, mydelniczka itd.

Jeśli mamy możliwość możemy wybrać umywalkę narożną, która wypełni przestrzeń w kącie, a szafka, która będzie pod umywalką da nam sporo miejsca na przechowywanie w niej rzeczy.

A co z sedesem?

W małych łazienkach lepiej sprawdzi się wisząca miska. Instalacja i zbiornik na wodę nie jest widoczny dzięki czemu wygląda to znacznie estetyczniej, a dodatkowo zyskujemy półkę, którą możemy wykorzystać. Najmniejsze miski mają długość około 45 cm, ale zawsze trzeb brać pod uwagę zabudowę, która zabiera około 20 cm.

Jakie meble do małej łazienki?

W każdej łazience musi się znaleźć miejsce na meble. Jeśli nie mamy możliwości powieszenia słupka, to chociaż praktyczna szafka pod umywalkę.

Opcji jest mnóstwo, można zdecydować się na szafki wiszące, półki, słupki węższe lub szersze. Dobrze jest wykorzystać wnęki w łazience, można zamontować w nich półki, które nie tylko będą wyglądały estetycznie, ale dadzą nam sporo miejsca na przechowywanie niezbędnych rzeczy (meble do małej łazienki znajdziesz tutaj). Na półkach można postawić kosze wiklinowe, ratanowe lub plastikowe, które dodadzą niecodziennego uroku oraz ukryją rzeczy, które niekoniecznie estetycznie wyglądają stojąc na półkach.

Praktyczne pomysły do małej łazienki

  • Wybierając kafelki przy małej łazience bardziej sprawdzą się jasne barwy i zbliżone do siebie tony kolorów. Dzięki takim rozwiązaniom przestrzeń łazienki optycznie się powiększy.
  • Wstawiając do łazienki sprzęty takie jak: pralka, umywalka czy muszla klozetowa dobrze jest wybierać te, które są w rozmiarze „mini”.
  • Polecamy montaż podwieszanego sufitu, który pozwoli nam na umieszczenie w nim ciekawego oświetlenia. Pozwoli to optycznie powiększyć łazienkę, a dodatkowo nada wyjątkowy klimat.
  • Montaż dużego lustra pozwoli nam powiększyć przestrzeń, a zamontowanie lustra w sposób, aby dochodziło do sąsiadującej krawędzi ściany pozwoli nam zatrzeć granicę ścian.