Mając do dyspozycji małą przestrzeń, zazwyczaj chcemy zmieścić na niej jak najwięcej. Jednak jak znaleźć balans, aby nie zagracić sobie mieszkania i powiększyć pomieszczenia? Wszystko jest kwestią prostych optycznych trików, które powiększają mieszkanie. Zobacz jak urządzić salon, aby go optycznie powiększyć.

Odpowiednie meble do mieszkania

Pierwszą kwestią jest optymalizacja miejsca i rzeczy. Mając do dyspozycji małe mieszkanie musimy liczyć się z oszczędnością miejsca już przy wyborze mebli. Jeśli zabudowujemy ścianę, to całą, umieszczając na niej wiele półek na potrzebne przedmioty. Warto skorzystać wtedy z pojemników do przechowywania, które pozwolą utrzymać porządek. Ciekawy zastosowaniem są też szklane meble np. stoliki czy półki, które zastępują masywne regały a są bardzo mało widoczne.

Sprytne rozwiązania ingerujące w układ mieszkania

Jeżeli mamy w mieszkaniu skosy, warto je zabudować i zrobić z nich skrytki na rzeczy. Dobrym rozwiązaniem są również chowane w ścianie łóżka i szafki, gdy jest potrzeba można je wyciągnąć, lecz na co dzień nie zajmują miejsca w salonie. Innym rozwiązaniem jest zburzenie ściany np. jeśli salon i kuchnia są oddzielnie. Usuwając ścianę zyskujemy kilka dodatkowych metrów powierzchni, dodatkowo mamy jedno duże pomieszczenie. Wizualnie wnętrze ulega powiększeniu i jest ciekawym rozwiązaniem.

Magia wielkich luster

Bardzo częstym rozwiązaniem powiększającym przestrzeń, jest wykorzystanie ściany z luster. Duże tafle ciągnące się od podłogi do sufitu są skutecznym rozwiązaniem, które obija pozostałe meble, jest stosunkowo tanim rozwiązaniem i daje poczucie głębi. Ponadto tak duże lustra odbijają światło i rozjaśniają wnętrza, a także dodają elegancji.

Jasne kolory to podstawa

Nic nie sprawdza się na powiększenie tak, jak jasne kolory. Barwy o jasnej tonacji sprzyjają małym powierzchniom. W modzie są odcienie szarości, bieli i beżu. Poza tym dodatki w salonie powinny mieć również naturalny kolor, nie będą wtedy przyciągać wzroku.

Lakierowane powierzchnie

Jeśli chcemy powiększyć mieszkanie, można zastanowić się nad zakupem mebli o wysokim połysku frontów, z jasną kolorystyką. Takie szafki dzięki optyce odbijają światło i czynią, salon bądź sypialnię, ciepłym i świetlistym miejscem.

Sposobów na powiększenie mieszkania jest wiele. W zależności od tego, co nam się podoba, możemy znaleźć odpowiednią opcję. Jeśli lubimy ciemne kolory, może wówczas tapeta z motywem głębi się sprawdzi lub duże okna, które stworzą przestrzeń. Zawsze również można poradzić się architekta, który jest zawodowcem w kwestii wystrojów. Jeśli chcemy sami powiększyć pomieszczenie, wybierajmy sprawdzone rozwiązania.