Farba – idealna alternatywa kafelkom, w planie ozdobienia ścian w łazience. Oczywiście takie pokrycie wątpliwie posłuży dłużej niż kafelki, ale jeśli wszystko zrobić prawidłowo, wynik Was zachwyci, a do następnego remontu spokojnie można będzie zaczekać z 5 lat.

Wybieramy farbę

Jest to jeden z najważniejszych etapów. Od niego zależy nie tylko wygląd przyszłego wystroju, ale i to na ile będzie praktyczne i długotrwałe pokrycie ścian w takim wilgotnym miejscu. Na przykład zwykłe maślane farby jednoznacznie odpadają, dlatego, że one nie przepuszczają powietrza i prowokują tym samy pojawienia się grzybka. Farba dla basenów też odpada z tego samego powodu. Pozostaje tylko farba na bazie wody. I to będzie najlepszym rozwiązaniem. Są 3 rodzaje takich farb: lateksowa, akrylowa i silikonowa. Z tych trzech najlepsza jest ta ostatnia, jest ona i droższa, ale warto jest zainwestować. Wyróżnia się ona odpornością na grzyby i na mechaniczne uszkodzenia, jest długotrwała i nie przepuszcza pary wodnej. Specjaliści twierdzą, że dla łazienek pasuje idealnie.

Matowa czy z połyskiem

Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na to, że farba z połyskiem wygląda rozkosznie i zwiększa wizualnie przestrzeń, w dodatku na niej, ślady od kropel są mniej widoczne. Jednak ważne jest tutaj to, żeby ściany były idealnie równe. Inaczej połysk wyodrębni tylko braki, a wystrój zasmakuje taniością.

Natomiast farba matowa nie jest zbyt wymagająca, jeżeli chodzi o przygotowanie ścian dla pokrycia, co pozwala trochę zaoszczędzić na czasie, i finansowo. Oprócz tego designerzy kombinują układ kafli właśnie z farbą matową, daje to ciekawy efekt, taki kontrast teksturowy.

Jak wybrać kolor i wystrój ścian

Wszyscy specjaliści radzą kombinować farbę z innymi elementami. Ale jeśli chcecie zaoszczędzić, a farba to jedyna opcja dla Was, to malować wszystkie ściany nie trzeba w ten sam kolor jaki piękny by on był, to jest bardzo nudne i nadaje ugniatającą atmosferę. Jeżeli chodzi o kolor, to najlepszym wyznacznikiem jest kolor mebli. Można zagrać na kontraście. Pokombinujcie z kolorami, wykorzystajcie trafarety i taśmę maskującą dla obrazków, zróbcie niepowtarzalny wystrój swoje łazienki.