Beton jeszcze kilkanaście lat temu był najmniej pożądanym elementem wystroju wnętrz. Dziś trendy zmieniają się, a płyty z betonu architektonicznego są nowatorskim i cenionym rozwiązaniem, szczególnie w łazienkach. Popularnością cieszy się również imitacja betonu, a piękna naturalna szarość idealnie wpisuje się w industrialne trendy. Surowość betonu nie odstrasza, lecz zyskuje coraz większe grono fanów.

Rozwiązania betonowe w aranżacji wnętrza mogą mieć różne formy. W zależności od indywidualnych gustów, dostępne są rozmaite faktury i kolory. Jednak najbardziej ceniona jest obecnie najprostsza, szara forma. Może się nie wydawać, ale ten materiał skrywa w sobie wielki potencjał aranżacyjny, ponieważ można zrobić z niego niemal wszystko: podłogi, płyty ścienne, meble, akcesoria. To co się dzieje dziś, jest renesansem tego materiału, wielka metamorfoza z bezkształtnej masy w element designu dekoracyjnego, sprawiła, że zajmuje on wysokie miejsce wśród architektonicznych narzędzi.

Pojawienie się betonu

Beton po raz pierwszy pojawił się w XX wieku i stał się podstawowym budulcem. Największe konstrukcje PRL powstały z niego, określane dziś blokami z wielkiej płyty. Nie wyróżniał się, lecz miał inne zadanie – wiązać materiały i tę funkcję pełnił doskonale. Po beton w odświeżonej wersji sięgnęli dopiero miłośnicy industrialnych wnętrz, którzy chcieli podkreślić surowość i minimalizm. Tym sposobem został on wykorzystany do aranżacji dawnych przestrzeni przemysłowych, loftów, a ostatnio również mieszkań i łazienek.

Niekonwencjonalne połączenia

Dziś beton w aranżacjach wnętrz zyskuje wieloaspektowe i inspirujące oblicze. Mocno industrialne wrażenie daje połączenie ze szkłem i metalem. Z kolei troszkę bardziej delikatne i naturalne wnętrze można stworzyć, łącząc beton z drewnianymi elementami, roślinami oraz wykorzystując betonowe akcenty wykończenia. Marząc o wnętrzu nowoczesnym i energetycznym, polecamy połączenie żywych barw z płytami z betonu architektonicznego, które w odpowiedniej kompozycji dają fenomenalny efekt. Wykorzystanie betonu szczególnie w aranżacji łazienek jest ciekawym pomysłem, a najlepiej współgra ze szkłem i drewnem.

Płyty z betonu architektonicznego

Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić beton architektoniczny od imitacji, szczególnie ze względu na wysoką jakość płyt imitacyjnych. Jednak te profesjonalne, architektoniczne są znacząco bardziej solidne i cieszą się prestiżem. Są ciężkie i ze względu na swoją wagę można je montować jedynie na wytrzymałych ścianach, ściany z płyt karton-gips wymagają specjalnego wzmocnienia. Jeśli chodzi o rozmiar, jest duży wybór wielkości i można je zastosować niemal wszędzie. Równie duża dostępność jest gdy chodzi o porowatość płyt, do wyboru są: gładkie, mało porowate lub bardzo. Takie rozwiązanie jest preferowane do łazienek, ponieważ beton architektoniczny jest impregnowany hydrofobowo, co chroni przed wodą. Można więc spokojnie stosować go w łazienkach i na elewacjach.

Imitacja betonu z gipsu

Płyty będące imitacją betonu choć na pozór podobne, są o wiele lżejsze. To przekłada się bezpośrednio na ich montaż, który staje się prostszy. Jednocześnie możliwości zastosowania imitacji betonu są bardziej ograniczone, a płyty są dostępne w konkretnych rozmiarach, zależnych od producenta. Nie można liczyć też na modyfikacje porowatości, ponieważ imitacje są dostępne w jednym wariancie. Również grubość płyty jest zależna od miejsca przeznaczenia. Płyty te są wykonane z gipsu, dlatego nie nadają się do pomieszczeń z wodą. Oczywiście można je zaimpregnować przed wilgocią, jednak nie będzie to rozwiązanie, które przetrwa długo w łazience.

Rekomendacja

Jeżeli zależy nam na świetnej jakości, długoletniej wytrzymałości i pięknym, minimalistycznym wyglądzie warto zainwestować w płyty z betonu architektonicznego. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które utrzymuje swój unikatowy wygląd przez długi czas. Jako aranżacja łazienki sprawdzi się profesjonalnie, ponieważ jest wysokoodporny na wilgoć. Ostateczna decyzja zależy jednak od konkretnego przeznaczenia i wymagań wobec takiej dekoracji ściennej. Ciekawym i mało spotykanym pomysłem jest też betonowe wyposażenie  łazienki, czyli umywalki, wanny, brodziki.