Najczęstszym dylematem osób aranżujących łazienkę jest wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego podjęcie decyzji bywa nie lada wyzwaniem. Na szczęście dzięki hybrydom łączącym wannę z prysznicem nie trzeba rezygnować z możliwości oferowanych przez każde z urządzeń. Istnieją dwa podstawowe warianty tego funkcjonalnego kompromisu.

Wanna z parawanem, zasłoną lub panelem

To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Polega na zamontowaniu parawanu czy zasłony w ten sposób, by móc kapać się w pozycji stojącej i nie rozlewać naokoło wody. W sklepach dostępne są parawany harmonijkowe, przesuwne i wahadłowe. Pierwsze dwa typy składają się z jednego, dwóch lub kilku elementów. Pasują do każdego typu wanny. Ich montaż nie przysparza trudności i nie wymaga instalacji prowadnic. Jednoelementowe parawany wahadłowe obracają się do własnej osi. Należy dopasować ich konstrukcję do kształtu wanny – nadają się wyłącznie do prostokątnych. Nie ma ograniczeń w kwestii materiału – parawany montuje się na powierzchniach akrylowych, żeliwnych i stalowych. Panele wykonuje się zwykle ze szkła lub tworzywa sztucznego. Rozsuwają się one na całej długości brzegu wanny lub montuje się je tylko na jednym z jej końców. Są skuteczniejsze i trwalsze niż parawany nawannowe i zasłonki.

Wanna z kabiną

Droższa, ale nowocześniejsza opcja. W wannie wyznacza się przestrzeń prysznicową w ten sposób, aby każdy z elementów tworzył zintegrowaną całość. Zwykle w jednym z rogów montuje się drzwi połączone z obudową tak, jak w przypadku klasycznej kabiny. Ułatwia to korzystanie z urządzenia osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Drzwiczki wyposażono w specjalne uszczelki i inne mechanizmy zapobiegające wylewaniu się wody. Wanny z prysznicem mogą mieć różne rozmiary i kształty – prostokątny oraz owalny narożny. W ofercie sklepów spotkamy też wanny w całości obudowane kabiną. Przypominają przez to duże, niestandardowe kabiny prysznicowe z brodzikiem o rozmiarze typowej wanny. W skład ich wyposażenia wchodzą zwykle bicze wodne, funkcja hydromasażu a nawet radio. Hybryda pozwala na komfortowe korzystanie zarówno z szybkiego, orzeźwiającego prysznica, jak i relaksującej kąpieli. Podstawową wadą wanien z kabiną jest ich cena często przewyższająca łączny koszt zakupu osobnych urządzeń (więcej dowiesz się tutaj).

Zamontowanie hybrydy wanny z prysznicem odpowie na potrzeby wszystkich domowników. To niezwykle estetyczne i wygodne rozwiązanie. Pozwala na zaoszczędzenie miejsca i stanie się udogodnieniem dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Bez względu na zasobność portfela, warto rozważyć połączenie zalet dwóch różnych urządzeń.