Eklektyzm może stanowić idealne rozwiązanie, gdy podczas urządzania wnętrza nie umiemy zdecydować się na jeden dominujący styl. Eklektyzm zakłada łączenie różnych trendów, w efekcie czego otrzymujemy niebanalną mieszankę, która jest idealnym odwzorowaniem naszego indywidualnego stylu. Jak urządzać przestrzeń, by zachwycała?

Stare szafy w nowoczesnym wnętrzu

Posiadając stare szafy, komody czy kredensy możemy wykorzystać je w urządzanym mieszkaniu, sprawiając, że zyskają drugie życie. Przetarte drewno czy widoczne oznaki starości będą dodatkowym atutem. Stare szafy wyeksponujmy na tle na przykład pastelowych ścian. Jeśli chcemy, możemy je przerobić lub polakierować. Przy starym stole postawmy nowe krzesła. Możemy zestawić kilka siedzisk i taboretów, tak by każde było inne. Stare meble wyjątkowo ciekawie prezentują się w połączeniu z nowoczesnymi sprzętami AGD. Takie samodzielnie stworzone komplety są w stanie wprowadzić do mieszkania niepowtarzalny klimat. Jeśli nasze sprzęty czy ubrania nie zmieściły się w posiadanych, wiekowych szafkach, śmiało dokupmy nowe, minimalistyczne meble i zestawmy je razem.

Niestandardowa podłoga

Podłoga pomoże nam skutecznie podkreślić eklektyczny styl naszego wnętrza. W mieszkaniach utrzymanych w tej stylistyce zazwyczaj widzimy stare, zniszczone podłogi, na których kontrastująco zostają rozłożone kolorowe dywany. Jeśli mamy możliwość wyboru, do wyłożenia podłogi postarajmy się wykorzystać stare drewno, które wygląda na pochodzące z odzysku czy poddane renowacji. Wszelkie ślady, pęknięcia, które normalnie byłyby uznawane za skazy, tutaj działają na korzyść.  Aby urozmaicić podłogę, nie bójmy się sięgać po oryginalne dywany, emitujące zwierzęce skóry czy miękkie dywaniki pokryte długim włosem.

Pamiętaj o oświetleniu

Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko pozwoli na rozświetlenie przestrzeni, ale również doda przytulnego klimatu całemu wnętrzu. W eklektycznym stylu świetnie sprawdzą się nowoczesne, minimalistyczne lampy, które zostaną zestawione z antykami lub wiekowymi meblami. Można również zdecydować się na lampę z wyeksponowaną żarówą, która będzie stanowiła industrialny element we wnętrzu. Jeśli chcemy dodać zaaranżowanej przestrzeni więcej charakteru, wybierzmy prostą, dużą lampę w mocnym kolorze. Intensywna czerwień czy żółć doskonale odnajdzie się w tej roli.

Zrezygnuj z gotowych zestawów

Aby nasze mieszkanie mogło zyskać miano eklektycznego, koniecznie zrezygnujmy w proponowanych przez producentów zestawów. Są one zazwyczaj mało ciekawe, a dodatkowo tysiące osób posiada je w swoim domu. Pragnąc nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, samodzielnie dobierajmy poszczególne elementy wyposażenia. Warto zainteresować się garażowymi wyprzedażami, przerobić posiadane stare rzeczy lub szukać okazji do zakupu niestandardowych antyków. W ten sposób z łatwością stworzymy jedyne w swoim rodzaju wnętrze, które w pełni odda nasz charakter.

Decydując się na wykorzystanie eklektycznego stylu w naszym mieszkaniu, nasze wyboru w trakcie jego urządzania stają się bardziej elastyczne. Możemy zdecydować się na zakup dowolnych mebli, szafek, dodatków, które nam się spodobają bez względu na styl, w jakim są utrzymane. Eklektyczne wnętrza są oryginalnym sposobem na wyrażenie swojej osobowości i gustu. W ten łatwy sposób możemy stworzyć mieszkanie naszych marzeń!