Ostatnie doniesienia o degradacji i zanieczyszczeniu środowiska są coraz bardziej niepokojące. Od kilku miesięcy możemy zaobserwować szereg działań związanych ekologią. We wszystkich środkach przekazu powstają coraz nowe inicjatywy związane z pro środowiskowymi postawami. Najwięcej popularności zyskała idea zero waste.

Pojęcie zero waste pochodzi z języka angielskiego i oznacza, że nic się nie marnuje. Polega na życiu w taki sposób, aby ograniczyć do minimum generowanie śmieci. Brzmi dość prosto, jednak w obecnych czasach bardzo trudno żyć tak, aby konsumować, ale nic nie wyrzucać.

Zero waste: trend czy sposób na życie?

Jednorazowe opakowania są tanie, lekkie i łatwe do wyprodukowania. Pozwalają one na to, aby włożone do nich produkty miały dłuższą datę ważności oraz zachowały swoje wartości. Stosowane są zarówno przy produkcji żywności, kosmetyków, środków czystości, a także ubrań i w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu. Nie możemy winić za taki stan rzeczy żadnej konkretnej grupy społecznej. Zarówno przedsiębiorcy, kupujący, a nawet rządzący dołożyli swoją cegiełkę do pogłębiania opisywanego problemu. Opisując problem w ten sposób, poddajemy pod wątpliwość faktycznego stosowania ideologii zero waste. Dlatego w tym miejscu warto podkreślić, że w trendzie tym nie chodzi o to, aby przestać konsumować. Pomysł ten wskazuje na to, że warto dokonywać przemyślanych zakupów, odpowiedzialnie korzystać z rzeczy i przetwarzać je, zamiast wyrzucać.

Kuchnia w stylu zero waste

Aby prowadzić dom zgodnie z ideologią niemarnowania, przede wszystkim, trzeba zaopatrzyć kuchenne szafki w opakowania wielokrotnego użytku. Przede wszystkim zrezygnuj z foliowych reklamówek. Niezwykle łatwo je zastąpić np. słoikami, torbami bawełnianymi, koszami wiklinowymi i wszystkim, co przyjdzie ci do głowy. Ogranicz kupowanie owoców i warzyw w plastiku. Produkty te posiadają swoją naturalną ochronę w postaci skórek, które skutecznie ochronią je podczas transportu do domu. W marketach bardzo ciężko jest kupować bez plastiku, dlatego polecamy zaprzyjaźnić się z panią z osiedlowego warzywniaka, bądź organizować cotygodniowe zakupy na pobliskim targu. Jeśli już musisz kupić coś w plastiku, staraj się, aby opakowanie było duże, ponieważ dłużej będziesz z niego korzystać.

Zero waste a kosmetyki

Nasze łazienki obfitują w setki jednorazowych opakowań maseczek, płatków kosmetycznych i golarek. Warto zastanowić się, czy używane przez nas produkty można zamienić na takie, które można używać kilkukrotnie. Maszynki do golenia możesz zamienić na brzytwę wielorazową, płatki kosmetyczne na wielorazowe bawełniane a maseczki i peelingi wykonać samodzielnie w domu. Doskonałym sposobem na ograniczenie plastiku jest zamiana szamponów i płynów do kąpieli na mydła. Obecnie te kosmetyki przeżywają renesans i dostępne są różnorodne produkty, które doskonale sprawdzą się w codziennej pielęgnacji.

W trendzie zero waste najważniejsze jest zrozumienie, że możemy skutecznie ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Wystarczy planować zakupy i szukać alternatyw dla jednorazowych opakowań.