Marzy ci się wystrój rodem z amerykańskiego penthouse’a? Pomyśl o egzotycznym akwarium w salonie lub w korytarzu. Jeśli chcesz urządzić dom z fantazją i lubisz niekonwencjonalne rozwiązania, zafunduj sobie cząstkę oceanu za szkłem. Przedstawiamy kilka efektownych pomysłów na aranżację wnętrza z akwarium.

Akwarium – przyjemność i obowiązek

Lazurowa toń, wzorzyste rybki i barwne koralowce to wizja, która skusi każdego. Spokojne życie morskie wprowadza do domu atmosferę naturalnej harmonii, rozjaśnia wnętrze, a przede wszystkim robi zniewalające wrażenie na gościach. Nie wspominając o najmłodszych lokatorach – dzieci wprost uwielbiają obserwować niezwykły świat za szkłem. Akwarystyka to także hobby – prawdziwi pasjonaci wystawiają sobie imponujące akwaria, by kolekcjonować w nich różne gatunki wodnych stworzeń.

Akwarium to jednak nie tylko element dekoracji.  O żywe rybki oraz ich środowisko trzeba należycie dbać. Zanim zdecydujemy się na zakup akwarium, musimy zdać sobie sprawę, że jest to większa inwestycja czasu i pieniędzy. Pamiętajmy o regularnym dostarczaniu pokarmu i utrzymywaniu akwarium w czystości.

Akwarium w przedpokoju

Czasem brakuje nam pomysłu na aranżację pokoi przechodnich – w przedsionku, w holu, przy schodach. Kolorowe akwarium przełamie monotonny wystrój i będzie przykuwać uwagę na każdym kroku. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wstawienie akwarium w ścianę, można wtedy eksperymentować z kształtem szyby. Bardzo ciekawy efekt tworzy też akwarium w kolumnie, prostokątnej lub okrągłej. Wtedy można oglądać rybki ze wszystkich stron. Jest to jednak wariant zdecydowanie bardziej kosztowny.

Akwarium w salonie

Chciałbyś patrzeć na rybki całymi godzinami? Ustaw akwarium w widocznym miejscu w salonie. Możesz umieścić je w klasycznej formie na szafce lub zawiesić na ścianie. Akwarium zamiast stolika do kawy? Pewnie – obudowane blatem szkło świetnie nada się jako nietypowy mebel. Innym ciekawym połączeniem jest akwarium z zegarem stojącym.

Akwarium w innych pomieszczeniach

Chociaż zwykle stawiamy akwarium w miejscach, które często odwiedzają goście, rybki mogą dodać uroku w każdym pomieszczeniu domu. Do najbardziej ekstrawaganckich pomysłów należą akwaria pod zlewami w łazience i kuchni albo akwarium w formie baldachimu nad łóżkiem w sypialni. Niewielkie akwarium możesz jednak umieścić dosłownie wszędzie – wystarczy odrobina przestrzeni oraz stolik lub szafka.

 

Dobre umiejscowienie akwarium to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze wybrać gatunki ryb i dekoracje roślinne, a także zainstalować lampę w środku lub na zewnątrz. Odpowiednie oświetlenie sprawi, że akwarium będzie prezentować się okazale zarówno w dzień, jak i w nocy. Wypróbuj akwarium w przyciemnianych pomieszczeniach – jasnobłękitna woda potrafi zahipnotyzować.